Müüdid ja küsimused

Kodulehe selles osas kummutatakse A-vitamiiniga seotud müüte ja vastatakse korduma kippuvatele küsimustele. Juhul kui vajad vastust küsimusele, mida siit ei leia, anna meile sellest teada.

Müüdid

A-vitamiini ei tohi kasutada suvel või päikese käes.

A-vitamiinist on olemas erinevaid vorme. Environi A-vitamiiniga kreemid sisaldavad A-vitamiini ladestunud vorme ehk estreid: retinüülpalmitaati, retinüülatsetaati või retinüülpropionaati. Neid võib vabalt ka päikese käes kasutada. Retinüülpalmitaat absorbeerib päikese UV-kiirguse energiat, toimides seetõttu ka loodusliku päikesekaitsena. Teatud A-vitamiini vorme, näiteks retinüüli, siiski ei tohi päikese käes kasutada.

A-vitamiin võib kanduda naha kaudu vereringlusse ja ka näiteks maksa.

Uuringud näitavad, et nii ei juhtu. Nahale kantavates kreemides ja geelides sisalduv A-vitamiin jääb naha kihtidesse. See ei kandu sealt vereringlusse ega kaugemale. (Nt Konchar, D.M. ja M.S. Christian, Tretinoin: A review of the nonclinical developmental toxiocology experience. Journal of Am Acad Dermatol, 1997 36, lk 47-59.)

A-vitamiini sisaldavaid kreeme ei tohi raseduse ajal kasutada.

Uuringud näitavad, et nahale kantavates kreemides ja geelides sisalduv A-vitamiin ei kandu vereringlusse. Esimese trimestri jooksul võib tulevase ema keha siiski tavalisest tundlikumalt erinevatele keskkonnamõjudele reageerida. Kasvab ka A-vitamiinile reageerimise võimalus. A-vitamiinist tingitud nahareaktsioon on ohutu ja mööduv, kuid tekitab nahal ebamugavat kuivust ja sügelust.  A-vitamiinile reageerimise vältimiseks soovitab Environ A-vitamiiniga kreeme esimeste raseduskuude jooksul mitte kasutada. Teine võimalus on kasutada ainult vähese A-vitamiini sisaldusega tooteid.

Naha A-vitamiini vajaduse rahuldamiseks piisab õigest toitumisest ja A-vitamiiniga toidulisanditest.

Nahk on keha viimane osa, kuhu kandub ja ladestub seesmiselt tarbitud A-vitamiin. Seetõttu ei saa nahk toidust piisavalt A-vitamiini. Uuringute järgi on nahale kantavad kreemid ainus viis naha A-vitamiini vajaduse taastamiseks. (Vitamin A Skin Science, lk 86.)

A-vitamiini sisaldavad kreemid ei sobi akne raviks.

Environi tooteid kasutavad ilusalongid on saavutanud suurepäraseid tulemusi akne A-vitamiiniga ravimisel. Lisaks salongis tehtavale nahahooldusele on otsustav osa ka regulaarsel kodusel hooldusel, kus kasutatakse A-vitamiini, beetakaroteeni ja antioksüdante sisaldavaid Environi tooteid. Environi looja ja teadusdirektori dr Des Fernandese arvates ei pea mitte keegi akne või sellest tingitud armide käes kannatama. (Vitamin A Skin Science, lk 94.)

A-vitamiin muudab naha õhemaks.

Uuringute järgi ei muuda A-vitamiin nahka õhemaks, vaid teeb selle hoopis paksemaks. Väärarvamus on tingitud ilmselt sellest, et A-vitamiini kasutades tundub nahk pehmem, mistõttu arvatakse, et see on õhemaks jäänud.(Fernandes…)

Silmnähtavalt vananenud nahal tasub kasutada võimalikult suure A-vitamiini sisaldusega tooteid.

Vanusega seotud nahamuutused on tingitud naha A-vitamiini sisalduse olulisest kahanemisest. Nahk taastub siis, kui harjutada seda järk-järgult A-vitamiiniga. Selle puhul kehtivad tervisespordi valdkonnast tuttavad reeglid: halvas vormis inimesele ei soovitata kohe esimesena suure koormusega trenni.

Retinüülpalmitaat on nii lahja A-vitamiini vorm, et sellega pole võimalik saavutada sama häid tulemusi kui näiteks retinüüliga.

Tulemuste seisukohast pole A-vitamiini keemiline vorm sama oluline kui A-vitamiini sisaldus. Regulaarse kasutuse ja piisavalt suurte sisaldustega saavutatakse A-vitamiinestritega (nagu retinüülpalmitaadiga) nahahoolduses sama häid tulemusi kui retinüüliga.  Retinüülpalmitaat on A-vitamiini ladestunud vorm, mistõttu talub nahk seda hästi. Lisaks kaitseb retinüülpalmitaat nahka UV-kiirguse eest ja annab nahale umbes SPF 20-le vastava päikesekaitse. Retinüül on A-vitamiini alkohoolne vorm, mis võib naha UV-kiirgusele tundlikuks muuta. Seetõttu kasutatakse Environi retinüüli sisaldavaid seerumeid vaid öösiti.

Küsimused

Naha A-vitamiini hooldust tõhustatakse tihti mikronõelumise abil. Kas see tekitab nahale arme?

Vastupidi: nõelumise abil ravitakse nahale juba tekkinud arme.

Naha mikronõelumine nii, et nahk muutub veriseks, vabastab vereliblesid, mille eesmärgiks on verejooksu peatamine. Samaaegselt vabastavad verelibled erinevaid kasvutegureid, mis kiirendavad naha taastumist ja tugevdavad koekiude. Uuringute kohaselt vabastab mikronõelumine TGF-ß3 ehk kasvutegureid, mis ei tekita armkude.

Naha nõelumine on ülivõimas meetod koe uuenemise kiirendamiseks ja kollageeni loodusliku tootmise tugevdamiseks dermises. Samaaegselt on tegemist ainsa nahahooldusmeetodiga, mis elavdab ka elastiini tootmist. Mikronõelumine on turvaline igaühele, sõltumata vanusest ja nahavärvist.

Environi looja dr Des Fernandes on naha mikronõelumise teerajaja, kellel on teatavasti ka kõige pikaaegsem kogemus ja teave nõelumisega saavutatud tulemustest. Ise kasutab ta nõeludes nõelrulli või templikujulist nõelumisaparaati. Nende meetoditega arme ei teki, sest nõelad teevad nahale vaid imepisikesi mikroauke ega katkesta kude. Armistumise risk on siiski olemas, kui kasutatakse „automaatpliiatseid“ ja tätoveerimismasinale sarnanevaid aparaate: väikese ala liiga intensiivne nõelumine „pudrustab“ kude, mille tulemusena sünnib kärn, mis hiljem armistub.

Seoses naha nõelumisega on soovitatav kasutada ka A- ja C-vitamiine ning peptiide. A-vitamiin elavdab kollageeni ja elastiini tootmist, soodustab terve naharakustiku kasvu ja tugevdab epidermist. Environ soovitab A-vitamiini sisaldava kreemi kasutusele võtmist vähemalt kolm nädalat, soovitatavalt siiski juba kolm kuud enne nõelumist. Mida rohkem A- ja C-vitamiini nahk sisaldab, seda paremad on nõelumise tulemused.

Mis juhtub pärast kõige kõrgemale A-vitamiini hoolduse trepiastmele jõudmist?

Pärast kõige kõrgemale tasemele jõudmist on sinu naha A-vitamiini varudega väga hästi, mida on kindlasti ka väljapoole näha. Jätka kõrge A-vitamiini sisaldusega toodete regulaarset igapäevast kasutamist, et nahk püsiks kaunis ja nooruslik. Ilusalongis tehtav spetsiaalne vitamiinide imendamine, nagu näiteks sarihooldus aparaadiga Environ DF Machine, täiendab A-vitamiini hooldust ja aitab naha heaolule kaasa.

Hakkasin hiljuti Environi tooteid kasutama. Millal on tulemusi oodata?

Osa inimesi märkab muutusi juba mõne päeva pärast. Näiteks A-vitamiinile reageerimine tõestab, et tooted mõjutavad nahka. Naha struktuuri mõjutavate päris tulemusteni jõudmine võtab siiski palju rohkem aega. Tavapärane soovitus on kasutada Environi tooteid 3-6 kuud – pärast seda hakkavad muutused nähtavale ilmuma. Professionaalne enne ja pärast kuvandamine aitab näha ka naha sisemisi muutusi.

Milline on kõige tõhusam A-vitamiini vorm ja kogus?

Keemiline vorm pole sama tähtis kui rahvusvahelise ühiku (IU) kogus. 10 000 IU retinüülpalmitaati = 10 000 IU retinüülpropionaati = 10 000 IU retinüüli. Protsendiühikud on eksitavad. Üleval mainitutest saame moodustada: 2% retinüülpalmitaati, 1% retinüülpropionaati ja 0,5% retinüüli.

Viimasel ajal räägitakse palju kosmeetikas sisalduvast mikroplastist. Milline on Environi seisukoht?

Environi tooted ei sisalda mikroplasti.